Araç Sigortası nedir?

Araç sahibi olmak elbette zamandan kazanmayı sağlamakla birlikte birçok avantajı beraberinde getirir. Ancak yakıt masrafı, zorunlu araç sigortası, kasko sigortası ve araç bakımı için harcanan paralar bir anlamda araç sahiplerine külfet olarak dönmektedir.

Her araç sahibi, mutlaka kendini ve aracını güvence altına almak ister. Trafik gibi yoğun olan yerlerde araç kullananların mutlaka yapmaları gereken bir takım işlemler vardır. Yeni araç almış birinin mutlaka yapması gereken işlemlerden biri araç sigortası yapmaktır. Araç sigortası, bir sefere mahsus yapılan bir işlem olmayıp, her yıl yenilenmesi gereken bir işlemdir. Sigorta ücretleri, belli bazı nedenlerden dolayı her sene değişmektedir. Kaza yapılması durumunda karşı tarafın maddi masraflarının karşılanması, ölümle sonuçlanması veya yaralanma durumunda karşı tarafın masraflarının karşılanması gibi etkenler, her sene sigorta primlerinin artmasında en büyük etkendir.

Araç trafik sigortası, yapılması zorunlu olan ve her sene yenilenmesi gereken bir sigortadır. Sigorta yapılmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez, bağlanan araçlar, trafik şubesinin garajında sigortanın yaptırılmasına değin bekletilirler.

Her yıl ülkemizde yüz binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Tüm bu araçların trafik sigortası yapmaları zorunludur. Bazı araç sahipleri, araç trafik sigortası ile araç kasko sigortasını birbiri ile karıştırmaktadırlar. Ancak bu ikisi farklıdır ve en büyük farkları araç trafik sigortasının zorunlu olarak yaptırılması kasko sigortasının ise araç sahibinin inisiyatifine bırakılmasıdır.